Учени с нова теория за образуването на Луната

19:10, 01 мар 18 / Любопитно 25 480 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Учени предложиха нова теория за образуването на Луната, като твърдят, че тя е по-реалистична, съобщи вестник "Индипендънт", цитиран от БТА.

Според най-разпространената досега теория
Луната се е образувала от удар на космически обект с размера на Марс в Земята преди около 4,5 милиарда години. Отхвръкналите отломки с времето се събрали и оформили естествения спътник на планетата ни.

Получаването на достатъчно маса на орбита при такъв сценарий обаче е много трудно, твърдят учените от Харвардския университет. За такъв ефект е необходим удар под конкретен ъгъл и точно определен размер на космическото тяло. Дори тогава моделът не винаги се получава.

При новата теория не е необходим точен удар. Тя залага на синестия - нов вид планетарен обект, предложен от
Саймън Лок и Сара Стюарт през 2017 г. Тези обекти се образуват, когато сблъсък между големи астрономически тела води до въртяща се маса от разтопена и вапоризирана скала.

.Новата теория също започва със сблъсък, но при нея Луната не се е оформила от отчупило се от Земята парче. Вместо това се е получила синестия - за няколко десетилетия се е образувало "семе" или малко количество течна скала в центъра на пръстеновидна структура.

С охлаждането вапоризираната скала в пръстена се кондензирала и наслагала върху семето. С времето синестията се свила и от парите се появили
Земята и Луната.

Това се е случило сравнително бързо - за няколкостотин години. "Новата теория обяснява някои характеристики, които са несъвместими със сегашната", каза проф. Сара Стюарт от университета на Калифорния в Дейвис. „Луната е химически почти същата като Земята, но с някои разлики. Това е първият модел, който съответства на лунния състав".

Разликите в химическия състав на
Луната - липсата на летливите елементи калий и мед могат да бъдат обяснени със силното налягане и висока температура в синестията.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама